Partnerzy serwisu:
Pasażer

Przewozy Regionalne: Nie kupisz biletu od stacji, na której nie wsiadłeŚ

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-05-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
dl, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Przewozy Regionalne: Nie kupisz biletu od stacji, na której nie wsiadłeŚ
W regulaminie Przewozów Regionalnych istnieje zapis, który uniemożliwia pasażerom kupno biletu u obsługi pociągu od stacji innej niż ta, na której wsiadł on do pociągu. Dotyczy to również biletów okresowych i ofert promocyjnych. Cel? Badania marketingowe.

Przepisy spółki Przewozy Regionalne uniemożliwiają  pasażerom kupno biletu u obsługi pociągu od stacji wcześniejszej wobec tej, na której pasażer rozpoczął podróż. Regulamin spółki mówi, że w pociągu u obsługi pasażer może zakupić/zalegalizować wyłącznie na wyjazd w dniu nabycia bilety w określonej relacji  od stacji wsiadania do stacji wskazanej przez podróżnego, bilety w określonej relacji na przejazd w dwie strony w kierunku tam – od stacji wsiadania do stacji wskazanej przez pasażera, w kierunku powrotnym – od stacji przeznaczenia wskazanej na bilecie na przejazd w kierunku tam do stacji wskazanej przez podróżnego, przy czym relacja przejazdu powrotnego musi być powiązana z pierwotną relacją przejazdu w kierunku tam (w części lub w całości).

Bez komplikacji? A jednak…

Przepisy te teoretycznie nie utrudniają pasażerom nabycia biletu, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Najbardziej poszkodowani mogą być pasażerowie nie posiadający dostępu do kas biletowych, biletomatów i internetowego systemu sprzedaży biletów chcący kupić np. bilet okresowy od stacji innej, niż ta na której zazwyczaj rozpoczyna on podróż. Wówczas, by móc nabyć bilet – zarówno jednorazowy jak i okresowy – od stacji wcześniejszej, pasażer musi się do tej stacji udać, by nabyć bilet albo w kasie – jeżeli takowa istnieje – albo w pociągu u obsługi pociągu, którym pasażer odjedzie z tej stacji. O problemie świadczy kilka zgłoszeń, jakie do naszej redakcji wpłynęły od pasażerów.

Sprawa może dotyczyć również pracowników kolei. Jeżeli mają oni wykupioną zniżkę na przejazdy pociągami, nie mogą skorzystać z internetowego sytemu sprzedaży czy biletomatów, ponieważ zniżki nie są wpisane w system. Muszą oni zakupić bilet albo w kasie, albo u obsługi pociągu, jeżeli chcą kupić np. bilet okresowy od stacji innych, niż zazwyczaj podróżuje.

Po co przepisy?

Przepisy wykluczają również możliwość zakupu biletu przez pasażera chcącego skorzystać z oferty z atrakcyjną ceną na daną relację pociągu (np. Połączenie w Dobrej Cenie), gdzie jednolita cena obowiązuje od stacji początkowej do stacji końcowej danej relacji. Przepisy Przewozów Regionalnych wykluczają zatem kupno biletu u obsługi pociągu w takiej ofercie przez pasażera, który wsiadł na innej stacji niż początkowa.

Spółka tłumaczy się, że takie przepisy podyktowane są kilkoma względami. Jednym z nich są badania marketingowe, prowadzone dzięki m.in. terminalom, które posiada obsługa pociągów. Dzięki sprzedaży biletów wyłącznie od stacji wsiadania pasażera, przewoźnik chce badać rzeczywistą ilość pasażerów oraz frekwencję w pociągach. Michał Stilger z biura prasowego Przewozów Regionalnych nie potrafił jednak wytłumaczyć dokładnie jaki jest cel tych przepisów i dlaczego zostały wprowadzone. Zdaniem Michała Stilgera pasażerowie mają dostęp do dużej ilości kanałów sprzedaży biletów, stąd problemu z kupnem biletu nie powinno być.

Nie będzie zmian

Przewozy Regionalne nie planują zmiany tych przepisów. Z informacji do jakich dotarł „Rynek Kolejowy” wynika jednak, że sami pracownicy nie stosują się rygorystycznie do tych przepisów. Niektórzy z nich sprzedają bilety np. w ofercie „Połączenie w dobrej cenie” na stacjach innych, niż początkowa będąca objęta ofertą. Zaznaczają oni, że bardzo duża ilość pasażerów wsiadająca na stacjach innych niż początkowa i końcowa korzysta z pociągów właśnie dzięki ofercie relacyjnej, ponieważ jest ona o wiele atrakcyjniejsza wobec ceny biletu kupowanego od stacji wsiadania.

Zdaniem Przewozów Regionalnych sprzedaż biletów wyłącznie od stacji wsiadania to bardzo powszechne stosowane rozwiązanie przez wielu przewoźników kolejowych i autobusowych.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Polregio poszukuje prezesa

Biznes

Polregio poszukuje prezesa

Michał Szymajda 14 maja 2020

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Polregio poszukuje prezesa

Biznes

Polregio poszukuje prezesa

Michał Szymajda 14 maja 2020

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5